مقالات و اخبار

اصفهان گردی

نام اصفهان را همه جا از سفرنامه های قدیمی تا تورهای گردشگری امروز می توان دید. آنقدر دیدنی در این شهر هست که عنوان نصف جهان را برازنده آن کرده است. اگر می خواهید یک سفر پر و پیمان به اصفهان داشته باشید، احتمالا یک بار کافی نیست. باید چند باری چمدان ببندید تا بتوانید حتی آن مکان هایی را هم که کمتر از آنها سخن رفته، ببینید. شاید بهتر باشد چند دقیقه ای وقت بگذارید و یک راهنمای سفر را مرور کنید.

چطوری بریم اصفهان؟

خوشبختانه در انتخاب نحوه اصفهان گردی دست شما باز است. هم از راه زمینی و هم هوایی می توانید به این شهر بروید. در این میان هزینه های سفر هستند که باید با توجه به آنها دست به انتخاب بزنید.

سفر به اصفهان با ماشین شخصی

سفر به نصف جهان از راه زمینی آن هم با ماشین شخصی یک روش مرسوم و محبوب برای علاقه مندان این شهر است. مثلا آنهایی که از تهران راه اصفهان را در پیش می گیرند، قرار نیست مسیر چندان طولانی را رانندگی کنند؛ چیزی در حدود 5 ساعت. اما برای خیلی ها آزادی عمل و توقف های بین مسیر به خستگی راه می ارزد. مسافران تهرانی می توانند هم از راه اتوبان به اصفهان برسند و هم از راه قدیمی که از قم و سلفچگان می گذرد. اگر از مسیر اتوبان بیایید، کاشان را هم سر راه خود خواهید دید. به هر حال این نکته را فراموش نکنید که شما قرار است 448 کیلومتر را پشت فرمان بنشینید و باید تمام جوانب ایمنی را از پیش برنامه ریزی کرده باشید.

سفر به اصفهان با اتوبوس

کمتر پیش می آید که خانواده ها برای سفر به اصفهان، اتوبوس را انتخاب کنند. اما این به معنای آن نیست که بلیط اتوبوس اصفهان طرفدار ندارد. بسیاری از گردشگران خارجی و آنهایی که به تنهایی سفر می کنند، اتوبوس را ترجیح می دهند. به هر روی هزینه سفر با اتوبوس به مراتب کمتر از روش های دیگر است و دسترسی به بلیط آن هم چندان دشوار نیست. مثلا از تمام ترمینال های تهران اعم از جنوب، بیهقی و غرب هم اتوبوس های VIP و هم اتوبوس های معمولی به اصفهان می روند. بعد ازحدود 6 ساعت هم در یکی از ترمینال های کاوه، جی، صفه و زاینده رود از اتوبوس پیاده خواهید شد.

سفر به اصفهان با قطار

شاید تصمیم گرفته باشید یک مسیر نوستالژیک را برای رسیدن به اصفهان انتخاب کنید. سفر با قطار هم فکر خوبی است! به هر حال نه قرار است پشت فرمان بنشینید و نه چندان خستگی راه به شما فشار خواهد آورد. اگر مبدأ شما تهران است، خود را برای یک سفر 7 ساعته آماده کنید. البته قطار شما در مسیر هم توقف خواهد داشت؛ شهرهایی مثل کاشان و بادرود از آن جمله اند. خبر خوب این است که قطار از بیشتر شهرهای مهم مثل مشهد و تبریز به سوی اصفهان حرکت می کند.

سفر به اصفهان با هواپیما

اما یک راه سریع که در چشم برهم زدنی شما را به اصفهان برساند، بلیط هواپیما اصفهان است. بیشتر مسافران کاری که سرعت برایشان اولویت دارد، ترجیح می دهند هزینه بیشتری خرج کرده و سفر هوایی را انتخاب کنند. در این صورت اگر از فرودگاه مهرآباد تهران سوار هواپیما شده باشید، حدود 55 دقیقه بعد قدم در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان خواهید گذاشت.

کدام هتل های اصفهان کمتر از 40 دقیقه با فرودگاه شهید بهشتی فاصله دارند؟

تو اصفهان کجا بمونیم؟

در شهری به شلوغی اصفهان، تنها چیزی که دغدغه آن را نخواهید داشت، هتل است. بیشتر از 40 هتل و هتل آپارتمان لوکس و معمولی در این شهر وجود دارد. هتل های پنج ستاره و لوکسی مانند هتل عباسی و هتل پارسیان کوثر به شما فرصت یک اقامت متفاوت را می دهند. اگرچه باید حساب هزینه های اقامت در این هتل ها را هم از قبل بکنید. اگر تمایل دارید بیشتر وقت و هزینه خود را به گشت و گذار اختصاص دهید تا هتل، به دنبال هتل هایی با قیمت مناسب باشید. هتل های سنتی اصفهان هم گل سرسبد هتل های این شهر هستند و بسیاری به هوای اقامت در آنها راهی این شهر می شوند. پیشنهاد ما این است که سری هم به مطالب زیر بزنید تا بیشتر از هتل های اصفهان بدانید:


 

 


گزینه های متنوع برای اصفهان گردی

پایتختی اصفهان در دوره های مختلف تاریخی کمترین دستاوردی که برای آن به همراه آورده، جاذبه های دیدنی بیشمار است. اما اصفهان مثل دیگر شهرهای ایران از دیدنی های طبیعی هم تهی نیست. بهتر است برای آشنایی با دیدنی های اصفهان آنها را به دو دسته تقسیم کنیم. در یک بخش از شناخته شده تر ها بگوییم و در بخش دیگر از آنها که کمتر به نام جاذبه های تفریحی اصفهان شناخته می شوند؛ اشاره کنیم.

• میدان نقش جهان که قلب اصفهان است و از زمان تیموریان تپیدن گرفته است. در زیر سایه این میدان بناهایی چون کاخ عالی قاپو، مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله آرمیده اند،
• چهلستون که هم کاخ است، هم باغ و یادگار شاه عباس اول صفوی در خیابان چهار باغ پایین است،
• سی و سه پل یا پل الله وردی خان که بر بستر زاینده رود زیبا بنا شده، چهار باغ بالا و پایین را به هم پیوند می دهد و شاهکار پل سازی جهان است،
• سی و سه پل تنها مهمان زاینده رود نیست، پل خواجو هم یادگار دیگری از خاندان صفوی است که با کاشی کاری مزین شده و عنوان زیباترین پل جهان را به خود گرفته،
• منارجنبان، شاهکار معماری ایلخانیان است و پس از گذشت قرن ها هنوز سینه آن مخزن اسرار  بیشمار. روایت منارجنبان که درمسیر اصفهان به نجف آباد قرار گرفته، بیشتر دیدنی است تا شنیدنی.

جاهای کمتر شناخته شده اصفهان

• بنای آتشگاه بر فراز کوه آتشگاه قدیمی ترین جاذبه اصفهان است که از مرکز شهر دور است و شاید  همین دلیل گمنامی اش باشد. این بنا که برخی قدمت آن را به 1400 سال پیش از میلاد مسیح ربط می دهند، ترکیبی از خشت و چوب است و هشت گوشه دارد. برای رسیدن به آتشگاه باید به خیابان آتشگاه بروید.
 آکواریوم اصفهان در پارک ناژوان قرار گرفته و دنیای زیر آب را روی زمین به شما نشان می دهد. در این اولین تونل آکواریوم ایران می توانید ماهی های عجیب و کوسه های خطرناکی را از پشت شیشه ببینید که از پنج قاره جهان مهمان اصفهان شده اند.
• برای رسیدن به دهکده توریستی چادگان باید 128 کیلومتر از اصفهان دور شوید. این فاصله کافیست تا بر بستر زاینده رود بنشینید و هوای خنک اصفهان را تجربه کنید. البته قایق سواری در زاینده رود و تفریحات دیگری مانند والیبال ساحلی، بسکتبال، شنا در استخر، تله کابین، غواصی، پینت بال و شکم گردی در رستوران ها و کافه های چادگان هم در انتظار شما هستند.
• کوه صُفه اصفهان جان می دهد برای کوهنوردی و پیک نیک. به بلوار شهدای صفه که رفتید این کوه، نمایان می شود. به آنجا که رسیدید، می توانید سراغ تفریحات مهیجی مثل زیپ لاین یا بولینگ بروید و از پارک وحش، چشمه ها و غارهای زیبا، گردنه باد و قلعه شاهدژ را به تماشا بنشینید.

تو اصفهان چی و کجا بخوریم؟

معرفی بهترین رستوران های اصفهان ما را به یک لیست بلند بالا می رساند که شاید آشنایی با همه آنها ممکن نباشد. بنابراین ما در مقاله 20 تا از بهترین جاذبه های اصفهان برای گردش، خرید و شکم گردی؛ 5 رستوران را برای شما انتخاب کرده ایم:

رستوران شهرزاد

رستوران های اصفهان هم مانند هتل های آن از حال و هوای سنتی الهام گرفته اند. رستوران شهرزاد هم از این قاعده مستثنی نیست. در و دیوارهای رستوران و پنجره های رنگی آن جلوه هایی از هنر ایرانی را در مقابل چشمان مشتریان به نمایش می گذارند. بهتر است بگوییم این ظریف کاری های هنرمندانه در حکم پیش غذا عمل کرده و اشتهای شما را برای صرف غذاهای خوشمزه شهرزاد باز می کنند؛ غذاهایی مانند ته چین، جوجه کباب، استیک و شنیسل گوشت. درهای رستوران شهرزاد در خیابان چهارباغ عباسی بیش از 50 سال است که به روی مهمانان باز است.

کافه رستوران هرمس

کافه رستوران هرمس یا بهتر بگوییم مجموعه کافه رستوران هرمس که در قسمت های مختلف اصفهان، شعبه های خود را پراکنده؛ مکانی ایده آل برای عاشقان غذاهای فرنگی است. از محله جلفا تا مجتمع تجاری سیتی سنتر، شما می توانید در فضای مدرن و متفاوت این رستوران ها بنشینید و از معماری مدرن در کنار غذاهای خوشمزه ای مانند پیتزاهای آمریکایی و ایتالیایی، پاستا، انواع ساندویچ، استیک و باربیکیو لذت ببرید. این را هم باید اضافه کرد که هرمس یک کافه سیار و یک بوروبار در مجموعه سیتی سنتر دارد که شما را به یک قهوه خور حرفه ای تبدیل می کنند.

بریانی اعظم

محال است بتوانید بریان نخورده اصفهان را ترک کنید! آوازه این غذای لذیذ اصفهانی ها همه جا پیچیده و برای کنجکاوی هم که شده، خیلی ها آن را امتحان می کنند. پس بهتر است سراغ یک بریانی خوب بروید که طعم بریان هایش تا همیشه زیر زبان شما بماند. بریانی اعظم که با بیش از 100 سال عمر از آن قدیمی های اصفهان است، این روزها 4 شعبه خود را در دروازه دولت، خیابان مسجد سید، خیابان کمال اسماعیل و خیابان چهارباغ بالا گسترده است. فراموش نکنید که بریان های پر اسم و رسم اعظم از بهترین مواد تهیه شده اند. البته در منوی رستوران، آبگوشت هم دیده می شود.

رستوران خوان گستر

رستوران خوان گستر که همسایه کلیسای وانک است و در خیابان جلفا قرار گرفته، سفره خود را به شیوه ای لوکس و متفاوت برای مهمانانش گسترده است. قدم به رستوران که بگذارید، دیوارهای فیروزه ای آن اشتهای شما را برای غذا تحریک می کنند. نحوه چینش میز و صندلی ها و مهم تر از همه تصاویر بزرگان موسیقی ایرانی که روی دیوارها خودنمایی می کنند؛ نوید یک وعده غذای دلچسب را به شما می دهند. توصیه می کنیم از غذاهای ایرانی، فرنگی و میز اردور متنوع و مهیج رستوران غافل نشوید. خوان گستر در مجتمع سیتی سنتر نیز یک شعبه تأسیس کرده است.

رستوران گردان هتل آسمان

لذت صرف غذا در یک رستوران گردان آن هم در اصفهان چیزی نیست که بشود از خیر آن گذشت. هتل آسمان این فرصت را به مسافران اصفهان داده که بر بام آن بنشینند، زاینده رود را نظاره کنند، چشم به آسمان پرستاره بدوزند و یک وعده غذای خوشمزه میل کنند. منوی غذایی این رستوران گردان هم غذاهای ایرانی مثل کوبیده، ماهی و شیشلیک مخصوص آسمان را برای مشتریان ترتیب داده و هم غذاهای دریایی و انواع استیک ها. اگر می خواهید غذاهای رستوران گردان هتل آسمان را مزه کنید، باید در خیابان مطهری اصفهان پیاده شوید.

تو اصفهان از کجا خرید کنیم؟

برای آنها که به اصفهان سفر می کنند، این سئوال ها زیاد پیش می آید: بهترین جای اصفهان برای خرید سوغات کجاست؟ بهترین مراکز خرید اصفهان کدامند؟ اصفهان مرکز خرید ارزان هم دارد؟ ممکن است سئوال هایی از این دست ذهن شما را هم مشغول کرده باشد. کمی تأمل کنید و ادامه مطلب را بخوانید.

بازار بزرگ اصفهان

بازار اصفهان که هم قدمت زیادی دارد و هم وسعت زیاد؛ مغازه های اطراف میدان نقش جهان، ورودی قیصریه و راسته های مختلف را در بر می گیرد. در راسته زرگرها، مسگرها یا تفنگ سازها شما هنوز می توانید اصفهانی های خوش ذوق را در حال خلق یک اثر هنری ببینید. پس اگر به دنبال سوغات اصفهان و صنایع دستی آن هستید، بهتر است سراغ این بازار بیاید که دیدار از آن هم فال است و هم تماشا. ضمن اینکه اینجا در بازار قیصریه، یک گز فروشی خوشنام به نام سلامتیان هم قرار گرفته است.

مرکز خرید سیتی سنتر

سیتی سنتر اصفهان که یک  مجموعه تجاری، تفریحی، فرهنگی و گردشگری است؛ از امکانات چیزی کم ندارد. این مجموعه که از آن به چهارمین مرکز خرید بزرگ جهان هم یاد می شود؛ 7 طبقه دارد. فروشگاه هایی از برندهای معتبر کیف و کفش، لباس، عطر و لوازم آرایشی، هایپرمارکت، سینما، سالن بازی کودک، فضای سبز، پارکینگ مسقف و حتی هتل در دل این مرکز بزرگ جای گرفته اند. این را هم باید اضافه کرد که سیتی سنتر در بزرگراه شهید دستجردی واقع شده، یک مجموعه لوکس است و نباید انتظار ارزانی از آن داشت.

مرکز خرید جلفا

مرکز خرید جلفا همانطور که از نام آن پیداست، در محله جلفا و خیابان خاقانی قرار گرفته است. مرکز خریدی نه چندان بزرگ با قیمت های متوسط که خیلی ها برای خرید لباس، کیف و کفش، عطر، لوازم آرایشی و … به آن می روند.

مجتمع تجاری اوسان

اوسان هم یک مرکز خرید مدرن با کالاهای لوکس است که باید با حساب پُر به آن قدم بگذارید. این مجتمع در خیابان چهارباغ بالا قرار گرفته و برندهای معتبر لباس، کیف و کفش و لوازم دیگر در آن دیده می شود.

مجتمع تجاری پارک

مجتمع پارک از قدیمی های اصفهان است و اصفهانی هم به نوعی آن را پاتوق خود می دانند. کافه، رستوران و فضای سبز این مرکز خرید علاوه بر 400 واحدی که به فروش کیف و کفش، لوازم آرایش، موبایل، لوازم موسیقی، اسباب بازی و غیره می پردازند؛ مشتریان را به خود جذب می کنند. این مجتمع در خیابان چهارباغ بالا قرار گرفته و قیمت های آن هم نسبتا بالا است.

ره آورد سفر به اصفهان

نام سوغات اصفهان را حتی آنها که به این شهر سفر نکرده اند، هم شنیده اند. کمتر کسی را هم می توانید پیدا کنید که طعم شیرینی های اصفهان را نچشیده باشد. پس اگر اهل شیرینی هستید؛ انواع گز اصفهان از لقمه ای، آردی، سکه ای، انگشت پیچ، شکلاتی و خرمایی را امتحان کنید. پولکی اصفهان هم امروز در طعم های مختلف کنجدی، نارگیلی، لیمویی، پسته ای و زیر زبان ها جای خود را باز کرده است. البته اصفهان شیرینی های خوشمزه دیگری هم دارد که نمی توان چشم به روی آنها بست؛ مثل شیرینی کرکی، برشتوک و سوهان عسلی.


هنر اصفهانی ها تنها در آشپزی خلاصه نمی شود. اهالی این شهر از دیرباز بر روی سفال، فلز، چوب و پارچه نقش های به یادماندنی خلق کرده اند. خاتم کاری، قلم زنی، منبت کاری، مینیاتور، سفالگری و فیروزه کوبی از آن دست هنرهایی هستند که محبوبیتشان نه فقط نزد ایرانی ها که در بین گردشگران خارجی هم زیاد است.

یک راهنمای کامل را برای اصفهان گردی در اختیارتان گذاشتیم. شما چه تجربه هایی از سفر به اصفهان دارید؟ معمولا چند روز را برای اصفهان گردی انتخاب می کنید؟ چه چیزهایی برای شما در اولویت هستند؟ اگر تا به حال چنین سفری به اصفهان نداشته اید، قدم اول را بردارید. از حال و هوای اولین اصفهان گردی حرفه ای خود هم برای ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

لینکدین
تلگرام
واتس آپ

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.